אימון אישי הוא תהליך מורכב וארוך שמאחוריו מסתתרות הרבה מאד שאלות. כל מי שניגש ופונה לאימון אישי צריך להבין על מה מדובר. קווים לדמותו של אימון אישי ותהליך אימון בכלל

כל תהליך מונחה שאנו עוברים בכל שלב, ובכל תחום במהלך חיינו נחשב כאימון. כל אדם עובר בחייו סוגים שונים של אימונים. מאימון כושר דרך דיאטה ועד טיפול פסיכולוגי. האדם הינו יצור מורכב ביותר וכמו המערכות המתוחכמות ביותר בעולם הוא מורכב ממספר מרכיבים – גוף האדם, השכל והנפש.

מאימון כללי לאימון אישי

אחד היתרונות הברורים של האדם על כל מערכת אחרת, היא היכולת לשיפור הביצועים, ללא שימוש באמצעים טכנולוגיים חיצוניים. כמובן שכדי לשפר את הביצועים על האדם להשתמש בכל המרכיבים והמערכות שלו, וללא שימוש נכון ומושכל, עלולה להיווצר תוצאה הפוכה לחלוטין.

לשם כך בדיוק נועד תהליך האימון האישי. באמצעותו, האדם מצליח להתמודד עם השינויים בחייו, שנובעים במקרים רבים ממכשולים, משברים וקשיים. גם במידה והאדם רוצה להגשים מטרה, האימון האישי זו הדרך שיכולה לסייע לו באופן מקסימאלי, על מנת להתמודד עם אותו אתגר ולכבוש את אותו יעד שהציב לעצמו.

סוג אימון זה נקרא אימון אישי, מכיוון שמדובר על תהליכים אישיים ופנימיים ולא בגלל שהוא מתקיים באופן פרטני. כמובן שתהליך כזה לא יכול להצליח ללא שיתוף פעולה מלא מצידו של המתאמן. המאמן האישי אמנם מניע את תהליך האימון, אך הוא בסך הכל עוזר למתאמן לנצל את היכולות הקיימות בו ולמקסם אותן.

הדבר דומה לתהליך דיאטה שמתקיים בליווי צמוד של דיאטנית. היא מכינה את התפריט הדרוש, ממליצה על תוכנית אימונים, מלמדת ומסבירה מה אסור ומה מותר לאכול ומעודדת ברגעים הקשים. אך בסופו של דבר, בהתמודדות מול המקרר, האדם נמצא לבדו והוא זה שבוחר מה לאכול ולא הדיאטנית.

אימון אישי – תהליך לא פשוט שבסופו רואים תוצאות ומשיגים מטרות !

לא כל אדם בוחר בדרך של אימון אישי מכיוון שזו ממש לא הדרך הקלה. לעיתים הרבה יותר קל לבחור בבינוניות, בהשלמה עם המצב הקיים, בכניעה למשבר, מאשר לבחור באושר, בהצלחה, באתגר ובהתמודדות עם הדברים.

האימון האישי מאפשר למאמן ולמתאמן לבחון את הצלחתו של האימון על ידי מדדים יחסית פשוטים. הצלחה של האימון תתבטא באופן די מיידי בשיפור במדדים וביעדים שהוצבו בתחילתו של האימון. חלק מתוצאות האימון יכולות להיות הצלחה כלכלית או קידום בעבודה, אך לא בהכרח מדובר רק בדברים מוחשיים או חומריים. הרבה פעמים היעדים והמטרות של האימון הם אחרים, וניתן למדוד את הצלחתו של האימון בשיפור בתחושות האישיות של המתאמן, בתחושות של צמיחה ואושר מוגבר.

איך מתבצע תהליך האימון?

תהליך אימון אישי, כמו מרבית תהליכי האימון האחרים המוכרים לנו, מתחיל בבחירת מטרה. המטרה לא תמיד תהיה פשוטה להשגה, גם לא בעיניו של המתאמן, אך היא אמורה להיות ראויה להשגה מבחינת נקודת המבט של המתאמן.

לאחר בחירתה של המטרה והצבתם של היעדים והאתגרים נכנס לפעולה המאמן, ובאמצעות מספר גורמים בסיסיים הוא מנווט את המתאמן להצלחה בתהליך האימון. הגורמים העיקריים הם: ידע וניסיון, שבלעדיהם המאמן לא יכול להדריך ולהנחות את המתאמן. לכן חשוב שהמאמן האישי יהיה מוסמך ובעל ניסיון רב עם מתאמנים דומים.

גורם חשוב נוסף בתהליך האימון הוא האובייקטיביות של המאמן. הוא אמור להשקיף על המתאמן ועל התנהגותו מהצד, וכל זאת בלי כל מעורבות רגשית. רק בדרך זו הוא יוכל למצוא את נקודות העוצמה והחולשה של המתאמן, וכך הוא יוכל לעזור למתאמן להשתמש בעוצמות שלו על מנת למנף את תהליך האימון ולהביא את המטרה שלו לכדי מימוש.

הגורם האחרון והלא פחות חשוב משאר הגורמים הוא כמובן העידוד.

בהתמודדות מול כל אתגר ומטרה יש קשיים לא מעטים, אחד מהם זה התסכול, בעיקר אם ההתמודדות היא לא פשוטה ולוקחת זמן רב באופן יחסי.

המאמן האישי ידע לעודד ולדרבן את המתאמן, לעזור לו לצלוח את המשברים והקשיים במהלך התהליך, ובסופו של דבר להשיג את המטרה שלשמה בעצם החל תהליך האימון.

פריצות דרך – יהודה צפרי – מאמן אישי ועסקי בעל ניסיון של שנים. אני מציע ליווי בתהליכי אימון אישי בתחומים רבים ומזמין גם אותך לעשות שינוי בחיים ולהנות מהערכים והתוצאות שמעניק האימון האישי.

Photo by David W. Siu