אימון ארוך טווח או אימון עסקי בסיסי? איזו אסטרטגיה אנחנו יוצרים? איך מתמודדים עם דפוסי חשיבה? מילון המונחים הגדול של עולם האימון. פרק א'.

כמאמנים אישיים ועסקיים, אנחנו מוצאים את עצמנו חוזרים על מונחים ומילים שלא תמיד משמעותן מובנת או מתקבלת בבהירות. בחרנו לנסח את מילון המונחים של עולם האימון, שיעזור ללקוחותינו להבין מה מסתתר מאחורי המונח המוכר כל כך "אימון" ומהם הערכים שעליהם הוא נשען. חלק א' של מילון המונחים – מא' ועד ח'.

אושר

שאלת האושר תופסת מקום רב ונכבד ואין עליה תשובה חד משמעית. לעומת זאת בתחום האימון יש למושג זה תשובה פשוטה וברורה ביותר, ברגע שדרך החיים שלנו תואמת את האופן שבו היינו רוצים לחיות אנחנו מאושרים והאושר בעצם מתקיים.

אחריות

אחריות הינה יצירת מסירות אקטיבית לרצונות שלנו לשנות ולהשתנות.

אימון ארוך טווח

המשכו של האימון הבסיסי והראשוני. לאחר הקשר הראשוני שנוצר בין המאמן למתאמן ניתן להעמיקו, דבר זה מאפשר לחדד את ההרגלים החדשים שהוטמעו בתהליך האימון הבסיסי ולהפוך אותם לחלק בלתי נפרד מחייו של המתאמן.

אימון בסיסי

זהו תהליך אימון בו נחשפות האמת, הרצונות וערכי היסוד בחייו של המתאמן. כל זאת נעשה בעזרת המאמן וללא שיפוטיות מצידו. במסגרת האימון הבסיסי, החשיפה מאפשרת למאמן ולמתאמן ליצור מרחב חדש לפעולה ולשינוי.

אמונה

זוהי היכולת לסמוך על עצמנו ולהבין שיש בנו את הכוח לעשות שינוי בחיינו, בלי התחשבות ופחד מדעת הסובבים אותנו.

אסטרטגיה

אסטרטגיה היא בניית תוכנית פעולה לטווחים משתנים (קרוב ורחוק), במהלכה משיגים את המטרות והיעדים שהוצבו בתחילת תהליך האימון. כאשר בונים את תוכנית הפעולה מתחשבים במטרות ובכלים שיש בידינו על מנת להשיגן. באמצעותה של האסטרטגיה ניתן להשיג תחושה של שליטה על החיים וכתוצאה מכך נוצרת המוטיבציה להמשך הדרך.

אתגר

האימון נוטה להסתכל על קשיים מנקודת המבט האופטימית. קושי הוא בעצם אתגר שבעזרת האימון ניתן לצלוח.

גמילה

גמילה זאת היכולת לשנות את היחס שלנו לדברים שאנו חושבים שאנו תלויים בהם, למשל: אוכל, סמים, כסף, התנהגות כפייתית וכדומה. הגמילה היא סופו של תהליך ארוך שמאפשר לנו להבין שניתן להסתדר בלי אותם דברים, או עם מינון נמוך ונכון שלהם.

דפוסי חשיבה

לכל אדם יש דפוסי חשיבה, בין אם הוא מודע אליהם ובין אם לאו. באמצעות תהליך האימון חושפים את דפוסי החשיבה, בוחנים כל אחד מהם ומוצאים את אלה שמעכבים אותנו או פוגעים בנו. את דפוסי החשיבה האלה מנסים לשנות במהלך האימון.

הוויה

זאת בעצם הדרך בה כל אחד חווה את חייו ולא הדרך בה הוא חי אותם בפועל. באמצעות חקירת ההוויה ניתן להסיק מסקנות רבות על צורת המחשבה של האדם.

הקשבה

האזנה מלאה תוך פתיחות לצרכיו של האחר, ללא שיפוט וללא פרשנות של הדברים שנאמרים.

חוזה האימון

תיאום הציפיות בין המאמן למתאמן נוצר באמצעות אוסף של הסכמים קטנים, זהו חוזה האימון.

חשיבה אסטרטגית

חשיבה אסטרטגית הינה חשיבה ללא נקיטת עמדה, שמערבת מינימום רגשות. באמצעות החשיבה האסטרטגית ניתן לבחון את מצב העניינים ולהחליט מה אפשר לעשות כדי להתקדם צעד נוסף קדימה לעבר השגת המטרות.

למידה

תהליך חשוב בכל סיטואציה. גם במהלך אימון אישי או עסקי, המאומן לומד על עצמו, על הסביבה, על העסק שלו או על החיים הזוגיים, בהתאם לסוג האימון שהוא עובר. תהליך הלמידה הוא חלק בלתי נפרד מתהליך השגשוג והגשמת המטרות.